K zařazení našich kolegů na seznam "zahraničních agentů"

04. únor 2024 | Zdroj: 

Memorial Česká republika

Včera ruské ministerstvo spravedlnosti zařadilo na seznam "zahraničních agentů" hned čtyři naše kolegy z Memorialu: spolupředsedu Centra na obranu lidských práv Memorial Olega Orlova, historika Nikitu Sokolova, novináře a člena Memorialu v Tambově Sergeje Stěpanova a aktivistu a předsedu Memorialu v Novgorodu Michaila Čimarova.

Na webu ministerstva spravedlnosti je uvedeno, že důvodem, proč jsou naši kolegové označení za "zahraniční agenty" je skutečnost, že odsuzují "speciální vojenskou operaci", tj. válku proti Ukrajině.

Status "zahraničního agenta" s sebou nese řadu finančních a byrokratických komplikací a těm, kteří zůstávají žít na území Ruska, reálně ztěžuje život. Vyjadřujeme proto plnou podporu jak našim kolegům z Memorialu, tak všem, kdo čelí pronásledováni za své občanské postoje.

Jak upozornili naši kolegové z Lidskoprávního centra Memorial, zvláštní pozornost si v této situaci zaslouží případ Olega Orlova. Ten momentálně čelí soudnímu stíhání za svůj článek "Chtěli fašismus, tak ho mají". Nálepka „zahraničního agenta“ je zde způsob, jak na něj nedlouho před zahájením nového soudu vyvinout nátlak kvůli obvinění z „opakované diskreditace“ armády. Ruské ministerstvo spravedlnosti porušuje presumpci neviny, protože zařazení do rejstříku „agentů“ nemůže neovlivnit soudce, kteří budou projednávat trestní případ.

Je zřejmé, že úřady zahrnuly Olega Orlova do rejstříku právě teď, aby přehlušily jeho hlas v nadcházejícím procesu. Při prvním procesu nenechal Orlov a jeho obhajoba v absurdnímu obvinění kámen na kameni. V reakci na to vznesly proti němu nové obvinění a nyní ho také nazvaly „zahraničním agentem“. Každý citát, každá zpráva, která se dostane k jeho spoluobčanům, bude nyní doprovázena notickou, že „Oleg Orlov je „zahraniční agent“, což reálně zkomplikuje jeho pozici a obhajobu u soudu.