Prohlášení k úmrtí Alexeje Navalného

17. únor 2024 | Zdroj: 

Общество Мемориал

Dnes mluvíme o tragické smrti Alexeje Navalného v ruské věznici. Mluvíme o politické vraždě. A o přímé kontinuitě se sovětskou minulostí. Řetězec politických vražd a úmrtí politických vězňů v táborech a věznicích odhaluje tuto kontinuitu zločinnosti.

Alexej Navalnyj - 47 let, ruský politik a právník, zemřel 16. února 2024 v trestanecké kolonii v Jamalo-něneckém autonomním okruhu.

Vasyl Stus - ukrajinský básník, 47 let, zemřel 4. září 1985 v permském táboře na samotce.

Anatolij Marčenko - spisovatel, lidskoprávní aktivista, 49 let, zemřel 8. prosince 1986 ve věznici v Čistopolu.

Ruský režim se snaží vrátit obrovskou zemi a miliony lidí, kteří v ní žijí, do „slavného sovětského včerejška“. Jeho metodami jsou násilí, agrese a nesvoboda milionů, vraždění politických odpůrců. Smrt Alexeje Navalného je tragédií nejen pro jeho rodinu, přátele a spolupracovníky, ale i pro každého, kdo chce, aby se Rusko stalo demokratickým státem, který nepředstavuje hrozbu pro okolní svět, který chce ukončení války a stažení ruských vojáků z Ukrajiny. Jeho smrt je dalším zločinem Putinova režimu, za který musí být potrestáni konkrétní viníci.

To nejlepší, co teď můžeme udělat, je zapamatovat si odpověď Alexeje Navalného na otázku, jaká slova na rozloučenou by zanechal stejně smýšlejícím lidem, kdyby byl zabit: „Nevzdávejte se!"