Krymskotatarskému lídrovi Narimanu Dželjalovi hrozí vězení ve vykonstruovaném procesu

14. září 2021 | Zdroj: 

Anti-Discrimination Center Memorial

Memorial Česká republika se připojuje k výzvě ruským úřadům a vyzývá k ukončení politických represí na Krymu, k propuštění Narimana Dželjala a ostatních krymskotatarských aktivistů, včetně prošetření zprávy advokátky krymskotatarského lídra o tom, že zadržení byli mučeni.

Představitel Krymských Tatarů Nariman Dželjal a další dva aktivisté čelí soudu v případu údajného poškození plynovodu. Všichni tři byli simferopolským soudem v neděli 5. září odsouzeni k dvouměsíční vazbě. Dželjal byl spolu s další padesátkou lidí zatčen při protestech proti domovním prohlídkám a zatýkáním ruské policie. Podle mluvčí soudu Dželjal, který je místopředsedou Medžlisu, neoficiálního parlamentu krymských Tatarů, a další dva aktivisté měli umístit na plynovod u obce Prevalnoje výbušné zařízení, které mělo plynové potrubí poškodit.

Zatčení Narimana Dželjala spolu s bratry Achtěmovými probíhalo fakticky jako únos. Všichni tři byli odvezeni ruskými silovými složkami neznámo kam. Zároveň byli obviněni podle čl. 2 odst. 167 Trestního zákoníku Ruské federace a odsouzeni k dvou měsícům vazby, jelikož podle simferopolského soudu existuje důvodné podezření, že by mohli uprchnout ze země. Dželjalova advokátka Emine Avamiljova prohlásila, že jejího mandanta nechali dva dny bez právní pomoci, po celou dobu se „nacházel v poutech a s pytlem na hlavě,“ bez vody a jídla. Příbuzní a přátelé, kteří se snažili získat informace o zadržených, byli rovněž zatčeni, celkem se jedná o 40 lidí.

Nariman Džaljal u soudu prohlásil: „Všechna obvinění považuji za lživá. Jsem souzen kvůli své novinářské a politické činnosti. Stíhání mi hrozí už od anexe v roce 2014, ale bez ohledu na tyto hrozby anebo na prosby mých přátel, jsem se vždy vrátil domů do své vlasti.“

Situace v Rusku je napjatá před blížícími se parlamentními volbami. Krymští Tataři nicméně čelí cíleným perzekucím ruských úřadů již od anexe poloostrova v roce 2014. Od té doby bylo podle Amnesty International odsouzeno již 80 Krymských Tatarů a 15 se pohřešuje, zhruba třicet tisíc už poloostrov opustilo.

Amensty International zveřejnila prohlášení odsuzující zadržení Dželjala, ve kterém píše, že únos lídra a ostatních členů krymskotatarského společenství ruskými silovými složkami, podmínky jejich zadržení, které lze legitimně přirovnat k mučení a zacházení snižující lidskou důstojnost a v neposlední řadě i překážky, se kterými se museli potýkat jejich obhájci, ukazuje, že se jedná o další vykonstruovaný proces s politickým podtextem.