"Memorial proti válce" ve Zlíně

03. červenec 2024

Výstava představuje kresby zachycující různé formy protiválečných protestů v Rusku, ať už se jedná o osamocené protesty, podporu politických vězňů, nebo historické analogie k pochopení zločinné povahy války proti Ukrajině.

Autorkou je ruská umělkyně Lilja Matvějeva, která dlouhodobě spolupracuje s Memorialem. Po Olomouci a Brně se jedná o třetí zastavení této výstavy v České republice.

Výstavu je možno zdarma zhlédnout v prostorách Krajské knihovny F. Bartoše ve Zlíně od 1. července do 31. srpna 2024 v otevíracích hodinách knihovny:

Pondělí: 9–19 hod.
Úterý: 9–19 hod.
Středa: zavřeno
Čtvrtek: 9–19 hod.
Pátek: 9–19 hod.
Sobota: 9–12 hod.
Neděle: zavřeno

Aktuální informace se dozvíte také v této facebookové události.


Lilja Matvejeva se narodila v Krasnojarsku, v roce 2011 se přestěhovala do Moskvy a po vypuknutí ruské války proti Ukrajině byla nucena emigrovat do Berlína. Vystudovala polskou filologii a absolvovala kurz ilustrace Victora Melameda a Taťjany Ivanovové na britské Vysoké škole designu (2020–2022). Dlouhodobě spolupracuje jako výtvarnice s Memorialem, Polským kulturním střediskem v Moskvě nebo Transparency International.

Lidskoprávní a historicko-vzdělávací organizace Memorial od rozpadu SSSR mapuje sovětské represe i současné porušování lidských práv v Rusku. V roce 2022 získal Memorial Nobelovu cenu míru. Za více než 30 let své práce dala organizace dohromady databáze milionů nevinných obětí, nyní však čelí dramatickému období nejistoty. Ruské soudy na konci roku 2021 zlikvidovaly zastřešující organizaci a několik dalších poboček Memorialu. Po ruském útoku na Ukrajinu se situace vyhrotila a mnozí jeho pracovníci čelí perzekuci.

Memorial však ve své činnosti pokračuje i mimo Rusko v rámci sítě neziskových organizací po celé Evropě, které se zabývají studiem politických represí v SSSR a v současném Rusku. V Roce 2023 byla založena jednotlivými organizacemi z různých zemí zastřešující Mezinárodní asociace Memorial.

Výstavu připravili Memorial Česká republika, Gulag.cz a Krajská knohvna Františka Bartoše ve Zlíně.