Přehled protiválečných protestů za 11. až 17. června 2023

Přinášíme informace o aktuálních protiválečných protestech v Rusku.

Akce a protesty

Aktivisté z města Ivanovo vyvěsili ke Dni Ruska, slaveném 12. června, postavu s nápisem „válečný zločinec“. Postavu z kartonu pověsili v prostoru křižovatky na závěsnou konstrukci na květináče. O Velikonocích v Ivanovu ozdobili strom vedle budovy místní vlády žluto-modrými stužkami a kraslicemi.

V Moskvě se objevilo nové dílo umělce Philippenza ke Dni Ruska. Jedná se o nápis „ZneRUctění“ se stínovým obrazem ruského státního znaku. „To, co v současnosti provádí tento stát, se jinak nazvat nedá,“ napsal umělec na sociálních sítích.

Městští zastupitelé Petrohradu a Moskvy vytvořili petici s žádostí o okamžité stažení vojsk z Ukrajiny. Požadují, aby byla umožněna humanitární mise OSN na území zasaženém výbuchem Kachovské přehrady, válečné operace zastaveny a vojska stažena za mezinárodně uznávané hranice. Petici podepsali známí aktivisté z různých regionů, sběr podpisů pokračuje i nadále.

Jelena Osipovová (77 let), umělkyně z Petrohradu, která se již 20 let účastní protestních akcí, provedla v centru města další osamělý protest s plakátem „Rusko potřebuje rehabilitaci po těžké nemoci“. Před dvěma týdny se vrátila z nemocnice, kde byla hospitalizována s infarktem po opakovaných protestech a zadrženích. Část jejích obrazů stále prověřuje vyšetřovací výbor.

Dne 12. června se všechna velká nezávislá média Ruska spojila a uspořádala maraton solidarity na podporu ruských politických vězňů. Hnutí Feministický protiválečný odpor se připojilo k maratonu s akcí „Nejsi sama“ a podpořilo ženy, které byly odsouzeny v politicky motivovaných procesech nebo jsou pronásledovány za svůj protiválečný postoj. Na internetu byly zveřejněny virtuální nástěnné malby, na kterých jsou portréty pronásledovaných žen vyobrazeny na budovách soudních a správních budov.

Ruští důstojníci vytvořili podzemní organizaci „Řád republiky“, která vystupuje proti Putinovu režimu, válce na Ukrajině a pomáhá jiným vojákům vyhnout se transportu do válečné zóny. Členové „Řádu“ o sobě mluví jako o „rozvědce ve vyhnanství“ a zdůrazňují, že nejsou nijak spojení s ukrajinskou armádou, Ruským dobrovolnickým sborem ani s Legií Svoboda Rusku. „Válku na Ukrajině je potřeba neprodleně zastavit, Ukrajinci jsou příbuzný národ, válčit s příbuznými se nesmí,“ uvedli v rozhovoru velitelé řádu.

Represe

Aktivista Anatolij Berezikov, který po vypuknutí války vylepoval v Rostově na Donu protiválečné letáky ukrajinského projektu „Chci žít“, zemřel v cele po opakovaných pobytech ve vazbě. Anatolij si stěžoval na mučení, výhružky a bál se, že ho zabijí. Podle verze vyšetřovatelů Berezikov spáchal sebevraždu, ale lidskoprávní aktivisté jsou přesvědčeni, že zemřel na následky mučení. Osobní věci a peníze Berezikova zmizely.

Vitalij Kolcov z Moskvy byl odsouzen k 6 letům vězení za to, že minulý rok hodil dvě láhve s benzínem na vězeňský vůz. Obžaloba požadovala pro otce početné rodiny 19,5 roku vězení se zvýšenou ostrahou.

Transženu Elis Feminovou zadrželi za zvolání „Sláva Ukrajině“. Slova vykřikla v klubu během sporu s ochrankou. Na policejní stanici dívku šikanovali, donutili ji se svléknout, vyhrožovali jí výslechem na FSB a mobilizací na frontu. Elis byla zatčena na 15 dní, její osobní údaje byly zveřejněny na internetu a žena dostala výpověď z práce.

Obyvatel města Tambov nenapsal udání na svého známého, který se chystal vstoupit do legie Svoboda Rusku. Byla mu udělena pokuta ve výši 30 tisíc rublů (asi 8 tisíc korun) a byl donucen se omluvit na kameru. Muže, který plánoval bojovat za legii Svoboda Rusku, minulý rok zatkli a odsoudili k 7 letům odnětí svobody.

Dva muži čelí obvinění ze spolupráce s ukrajinskou rozvědkou. Údajně předávali Ukrajině technickou dokumentaci prototypů vojenských výrobků. Rovněž jsou podezřelí z přípravy výbuchů na železnici v Kurské a Bělgorodské oblasti. Policie tvrdí, že jim zabavila bombu a 150 tisíc dolarů.

V Kirově muž protestoval s plakátem a modro-žlutými letáky. Požadoval ukončení války proti Ukrajině a zrušení přehlídky 9. května. Byla mu udělena pokuta 15 tisíc rublů (asi 3 800 korun). Protest se odehrál na náměstí před Kirovským divadlem.

Obyvatelka Petrozavodsku byla obviněna z trestného činu „diskreditace armády“. Dříve byla ze stejného přečinu obviněna nejméně sedmkrát, ale vždy byl klasifikován jako přestupek. Žena šířila protiválečné letáky, samolepky a posty na sociální sítí VKontakte. Není jasné, co přesně posloužilo příčinou pro trestní stíhání.

Ministerstvo spravedlnosti zahájilo prověrku komunitního, kulturního a vzdělávacího centra Yeltsin Center v Jekatěrinburgu. Organizace je podezřelá z činnosti „zahraničního agenta“ 25. února 2022 vedení Yeltsin Centra odsoudilo válku proti Ukrajině. Dříve o uzavření organizace usilovali různí provládní aktivisté.

Autora filmu „Obyčejná denacifikace“ (odkaz k známému filmu „Obyčejný fašismus“ režiséra Michaila Romma) Alexandra Štefanova v Bělgorodské oblasti zadržela policie. Štefanov natočil svůj film v Mariupolu a vydal na první výročí války proti Ukrajině. Po zveřejnění filmu provládní blogeři vyzývali, aby lidé psali na blogera udání.

Mobilizovaný odmítl bojovat, za což ho soud v Petrohradě odsoudil k 7 letům vězení. Utekl z místa v „Luhanské národní republice“, kde byla dislokována jeho jednotka, a se samopalem odešel do jiného města. Tam se schovával v opuštěném domě, převlékl se do civilu, spálil svou vojenskou knížku a zakopal samopal, ale po týdnu se sám vzdal místním autoritám.

Minimálně 7 studentů vyloučili z Petrohradské státní univerzity. Studovali u docenta Michaila Belousova, který dostal výpověď na začátku července poté, co kritizoval válku. Studenty udal prorektor pro mládež. Nelíbilo se mu, jakým způsobem na sociálních sítích komentovali zprávu o smrti studenta petrohradské univerzity ve válce v Ukrajině.

Obyvatel Jakutska byl odsouzen k 18 měsícům vězení za protiválečné výroky na internetovém fóru.

Diverze

V noci na 11. června v Bělgorodské oblasti vykolejilo 15 vagónů. Kvůli havárii byl pozastaven provoz příměstských a meziměstských vlaků.

V Petrohradě zapálili pojistkovou skříň) na železnici u stanice Piskarevka. K žhářství na petrohradské železnici dochází pravidelně, stejně jako v jiných ruských městech.

Online protesty

Hackeři se nabourali na web školy, která proslula válečnou propagandou, a vyvěsili jejích na stránkách nápisy „Sláva Ukrajině“ a „Hrdinům sláva“. Škola v Stavropolském kraji se proslavila svou účastí ve flash mobu „Za naše!“, v jehož rámci zformovala z dětí písmeno „Z“ a donutila je držet nad hlavou barevné papíry, které utvořily ruskou trikolóru.

Umění a kultura

Ve Vladivostoku zrušili koncert populární rockové skupiny Animal Jazz, poté, co provládní hnutí vyzvalo k zákazu kapely. Prokremelští aktivisté argumentovali kritickými výroky frontmana Alexandra Krasovického o ruské okupaci Krymu a událostech na Donbasu. Skupina se nejspíš dočká dalších omezení po celé zemi. Provládní hnutí „Volání národa“ požaduje, aby byli hudebníci zařazeni mezi „zahraniční agenty“.

V Novosibirsku bylo odvoláno představení s umělci Alexejem Serebjakovem a Xenií Rappoport, kteří se dříve vymezovali vůči válce. O zrušení nebylo oficiálně informováno, ale představení zmizelo z webu s prodejem vstupenek a z pokladny divadla. Dříve bylo totéž představení zrušeno v Petrohradě a Jekatěrinburgu. Opakovaně ho kritizovali prokremelští aktivisté.

Umělce skupiny Jav‘ (Realita), kteří se proslavili protiválečným street artem v ulicích Petrohradu, zadrželi společně s jejich dětmi. Důvodem se stalo jedno z děl s názvem „Rusákov“ (rus. Raška), odhalené v Petrohradě 12. června. Obraz tentýž den zamalovali.

Zakladatel školy Novokoledž, jedné z nekvalitnějších vzdělávacích institucí v Novosibirsku, Sergej Černyšov podal výpověď poté, co byl uznán za „zahraničního agenta“. Napsal, že opustil veškeré správní funkce škol „Novokoledž“ a „Novoškola“, aby zajistil bezpečnost institucím a kolektivu pracovníků. Ministerstvo spravedlnosti zaneslo Sergeje Černyšova na seznam „zahraničních agentů“ 26. května.