Přehled protiválečných protestů za 15. až 22. října 2023

Přinášíme informace o aktuálních protiválečných protestech v Rusku.

Město mluví

V ulicích Jekatěrinburgu se nadále objevují protiválečné nálepky s nápisy Mír pro celý svět, DeZVOláti (pozn.: ZVO odkazuje k písmenu Z, symbolu ruské agrese, a zkratce SVO: speciální vojenská operace), OZtuda, Zlo.

Protiválečná agitace pokračuje rovněž v Petrohradu, Irkutsku, Moskvě, Syktykvaru, Tomsku a dalších městech.

Protiválečné nápisy (např. Mír pro celý svět, Bože, cara nám pochovej (pozn.: parodie na carskou hymnu Bože, cara nám zachovej), To opravdu stále hájíte tuhle hrůzu? aDost bylo války) se vyskytují rovněž na bankovkách.

Represe

Sergej Bakanov čelí trestnímu stíhání za „diskreditaci“ armády kvůli třem protiválečným tweetům. Již dříve v lednu 2023 byl Bakanov obviněn z „rehabilitace nacismu“ kvůli postu na sociální síti VKontakte, v němž srovnával ruské vojáky s nacisty.

Oleg Pronin z Petrohradu je obviněn z toho, že nakreslil na fasádu dvou domů srdce „na znamení lásky a úcty k Ozbrojeným silám Ukrajiny“. Do 11. prosince 2023 zůstane ve vazbě.

Soud udělil pokutu ve výši 120 tisíc rublů (téměř 30 tisíc Kč) místnímu zastupiteli za stranu Jednotné Rusko Anatoliji Arsejevovi ve věci „diskreditace armády“. Důvodem jsou komentáře, které Arsejev zveřejnil na sociální síti VKontakte v červenci-září 2022. Začátkem roku 2023 u zastupitele proběhla domovní prohlídka.

Edvard Bondarenko z Voroněže dostal pokutu ve výši 30 tisíc rublů (asi 7,5 tisíce Kč). Soud tvrdí, že 13. června 2023 fixem začmáral plakát, který propagoval službu v armádě. 17. října proběhlo soudní zasedání na základě odvolání obžalovaného, ovšem soudkyně Kaluginová ponechala v platnosti předchozí verdikt.

Aktivista Andrej Trofimov byl odsouzen k 10 letům vězení se zvýšenou ostrahou, byl uznán vinným z šíření „fakeů“ o ruské armádě, podněcování extremistické činnosti a pokusu o připojení k nelegálnímu ozbrojenému útvaru. Trestní stíhání bylo zahájeno již v květnu 2022. Ve své závěrečné řeči aktivista prohlásil, že ničeho nelituje, „pohrdá“ svými žalobci a nebude „s nimi chodit po stejné zemi a žít v jednom státě“.

Bývalý hokejový komentátor Michail Žarikov z Nižního Novgorodu byl odsouzen k 6 letům vězení podle paragrafu o šíření „fakeů“ o armádě, „veřejném schvalování terorismu“ a „rehabilitaci nacismu“. Kromě toho dostal na 4 roky zákaz spravovat internetové zdroje.

Nevidomá aktivistka Oksana Osadčá z Moskvy dostala pokutu 60 tisíc rublů (asi 15 tisíc Kč) za transparent, se kterým protestovala na Manéžním náměstí. Její obhájce Vladimir Vasilenko označil to, co se dělo v soudní síni, za „výsměch právu a právnímu systému“. Samotná Oksana stihla pouze říct, že svou vinu nepřiznává.

Bývalá studentka jednoho omského lycea Aljona Katoržnych byla zařazena na seznam „teroristů a extremistů“. Dívku zadrželi 29. září kvůli podezření z podpálení vojenské správy ve Vladivostoku. Tam se Aljona seznámila s mladými muži Manapem a Andrejem, kteří ji 26. září požádali, aby nafilmovala, jak zapalují vojenskou správu ve čtvrti Pervomajskij. Mladíci polili okna budovy hořlavou směsí a poté ji zapálili. Jeden z nich byl rovněž zařazen na seznam extremistů.

Individuální protesty a další protiválečné akce

V Novosibirsku na Leninově náměstí protestovala aktivistka Jelena Tarasovová-Jun s transparentem „Ne válce“ a plakátem, na němž byl citát z románu 1984 George Orwella.

V Kazani místní aktivista Daniil Alimov protestoval s transparentem „Mír pro celý svět. Ne válce“. Byl zadržen a převezen na policejní stanici, kde proti němu bylo zahájeno správní stíhání podle paragrafu o „diskreditaci armády RF“, poté byl propuštěn.

Obyvatel Permu Valerij Mankevič, bývalý lékař městské nemocnice, protestoval 19. září s transparentem „Sláva Ukrajině, ne válce, válku do p****“. Následující den ho zadrželi pracovníci centra E „pro boj s extremismem“. Policie se důkladně vyptávala na soukromé cesty Mankeviče do zahraničí a vyslýchala ho ohledně kontaktů s cizími rozvědkami. Soud udělil lékaři pokutu 35 tisíc rublů (přibližně 8,5 tisíce Kč).