Přehled protiválečných protestů za 16. až 30. července 2023

Přinášíme informace o aktuálních protiválečných protestech v Rusku.

Město mluví

V ruských městech se plošně objevují protiválečné nápisy a na informační nástěnce jedné petrohradské nemocnice byla dokonce vyvěšená protiválečná báseň.

Represe

Kanál 7x7. Horizontální Rusko informuje, že Novgorodská státní univerzita neprodloužila smlouvu historiku Pavlu Kolosnicynovi, kterému byla dříve udělena pokuta za protiválečný komentář.

V Archangelské oblasti byli 9letá holčička a 10letý chlapec povoláni k výslechu v případu jejich matky Lidiyi Prudovské, obviněné z diskreditace armády. Dotyčná byla již dříve vyšetřována kvůli protiválečným postům na síti VKontakte, které byly tehdy klasifikovány jako přestupek.

Vladimir Zolotarev z Chabarovsku byl odsouzen k 18 letům odnětí svobody za žhářství na budově Národní gardy. Soud stanovil, že Zolotarev v červnu 2022 polil benzínem křídlo budovy Národní gardy, načež ho zapálil. Obviněný u soudu vysvětlil, že „chtěl ukázat lidem, že nejsou jediní, kdo je proti vpádu (pozn.: na Ukrajinu)“. Před podpálením budovy Zolotarev pobýval v domácím vězení za to, že udeřil policistu.

Hlavní redaktorce uralského portálu Revda-Info Valentině Permjakovové byla udělena pokuta na základě udání čtenářů, kteří upozornili na post o ostřelování ukrajinských měst. Revda-Info existuje třicet let a netají se svým protiválečným postojem. Valentina Permjakovová uvedla, že jí mnohokrát navrhovali, aby opustila Rusko, navzdory tomu se rozhodla v zemi zůstat.

Ve městě Syktykvar byl zatčen sociolog Boris Kagarlickij, obviněný z „obhajování terorismu“. Příčinou se stal jeho post o výbuchu Krymského mostu v říjnu 2022. Obhajoba sociologa trvá na tom, že obžalovaný nikdy nepodporoval ani neospravedlňoval terorismus, pouze se snažil upozornit na reálné problémy ruského státu. Po 24. únoru 2022 Kagarlickij odsoudil ruskou válku proti Ukrajině, ovšem po roce 2014 kladně hodnotil akce Ruska na Donbasu.

Policie obvinila Jekatěrinu Kartašovovou z města Vladimir z diskreditace armády kvůli graffiti „Ne válce“, jež žena namalovala na vchod dobrovolnického centra ve městě Alexandrov. Centrum se zabývá pomocí účastníkům války na Ukrajině. Jekatěrina uvedla, že policisté ji nutili vypovídat a hrozili ji wagnerovci.

Důchodce z města Penza Nikolaj Guncenovič byl uznán vinným ve věci opakované diskreditace armády RF. Byla mu udělena pokuta ve výši 100 tisíc rublů (asi 22 tisíc korun). Muž byl obviněn na základě 18 reakcí na sociální síti Odnoklassniki. Penzista reagoval na protiválečné publikace a aktivita se automaticky zobrazovala na jeho profilu. Guncenovič u soudu uvedl, že nediskreditoval armádu, nýbrž pouze vyjadřoval svůj osobní názor.

Důchodce z Novosibirsku čelí stíhání za to, že údajně vyzýval k terorismu a extremismu na internetu a k masovým nepokojům. Penzista uvedl, že je stíhán za „velmi ostře kritické komentáře proti speciální vojenské operaci a mobilizaci, spojené s podpálením leninské vojenské správy“. „Moje dcera žije v Kyjevě, když je začali bombardovat, ztratil jsem hlavu a začal psát protiválečné komentáře. Moje dítě muselo nocovat v krytu, chápete?“ vysvětlil obviněný. Soud v Novosibirsku se případem začne zabývat 2. srpna.

Soud v Moskvě udělil pokutu 30 tisíc rublů (asi 6,5 tisíce korun) Jeleně Poljakovové, zadržené 14. června na Puškinském náměstí během osamělého protestu s plakátem „Ne válce“. Žena byla obviněna z diskreditace ruské armády.

Policisté násilně zatkli 40letého muže z Volgogradské oblasti, který je obviněn podle paragrafu o „fake news“ o ruské armádě. Muže zadrželi, když vycházel ze svého domu, strhli na asfalt obličejem dolů a nasadili mu pouta. Stíhání bylo zahájeno na základě protiválečných komentářů na sociálních sítích. Tisková kancelář Velení FSB uvedla, že muž se rovněž kriticky vyjadřoval k politickému kurzu Ruska a byl členem „řady tematických skupin a fór“.

Obžaloba navrhla trest 2 roky a 6 měsíců odnětí svobody pro podnikatele z Leningradské oblasti Dmitrije Skurichina. Muž čelí dvěma stíháním – za protiválečné plakáty, vyvěšené na fasádě jeho obchodu, a za osamělý protest s plakátem „Odpusť, Ukrajino!“

Bloger Sergej Drugov byl odsouzen k 2 letům nucených prací za sdílení publikace Telegram kanálu Feministický protiválečný odpor. Kromě toho dostal na tři roky zákaz spravovat jakékoli internetové zdroje. Právě takový trest navrhl žalobce.

Alexej Volskij z Nižního Novgorodu byl obviněn z šíření fake news o ruské armádě kvůli postu na síti VKontakte. Minulý týden mu bylo uloženo domácí vězení. „Mnoho mrtvých místních a totální rozvrat. Můžou za to ruští okupanti a obecně ruská vládnoucí klika. Dopouští se nelidských činů,“ napsal Volskij ve svém příspěvku.

Bývalý zastupitel města Pskov Dmitrij Permjakov dostal pokutu podle paragrafu o diskreditaci armády za několik publikací na Facebooku. Obvinění Permajkova vešlo ve známost začátkem července. Příčinou pro stíhání posloužily příspěvky, ve kterých psal, že čím déle trvá válka, „tím těžší je pro ruské propagandisty lhát, informace o válce proti Ukrajině pronikají i do povědomí lidí v okrajových částech země“. Za „diskreditaci“ ruské armády byl označen rovněž příspěvek o sbírce Červeného kříže pro Ukrajinu.

Jekatěrině Maslovské z města Pskov byla udělena pokuta ve výši 30 tisíc rublů (asi 6,5 tisíc korun). Na síti VKontakte zveřejnila fotografie z protiválečných akcí, doplněné o komentáře. Na fotkách jsou zachyceni lidé s plakáty „NE NACISMU“, „Zavraždili mě, protože jsem Ukrajinec“, „Putinovi vojáci bombardují Ukrajinu s tvým mlčenlivým souhlasem“.

K šesti letům vězení byl podle paragrafu o fake news o armádě RF odsouzen Alexandr Somrjakov z města Krasnodar. Muž byl obviněn na základě postů, ve kterých píše, že ruská vojska zaútočila na porodnici a divadlo v Mariupolu a také „páchala masové vraždy civilistů“, mimo jiné „zavraždila 260 lidí v malém městečku Buča“.

Proti veřejné činitelce z města Saratov Ruzilje Biševové bylo zahájeno trestní stíhání na základě dopisu adresovanému ministru školství Saratovské oblasti. Žena je obviněná z opakované diskreditace ruské armády. Dopis obsahoval prosbu obyvatel regionu zrušit ve školách hodinu „Hovory o důležitém“ (pozn.: předmět zaměřený na vštěpování „hodnot ruské společnosti, zakotvených v národní bezpečnostní strategii“). „Hlavní teroristé nejsou děti a rodiče, nýbrž ti, kdo podporoval politiku Jednotného Ruska a teď podporuje válku na Ukrajině. Je to válka proti Ukrajincům, proti pokojným obyvatelům nádherné Ukrajiny,“ napsali signatáři dopisu.

Sergeji Bakanovovi z Rjazaně byla udělena pokuta 45 tisíc rublů (asi 10 tisíc korun) podle paragrafu o diskreditaci ruské armády. Soud tvrdí, že muž zveřejnil na svém profilu VKontakte příspěvek se slovy „Čím dál častěji mě obviňují z toho, že jsem proti své armádě a tím pádem proti své zemi… Problém je v tom, že Rusko nemá armádu, má ji Putin. A právě Putinova armáda bombarduje občanskou infrastrukturu jiné země… není mi líto vrahů, protože jsou v uniformě a nosí „Z“vastiku“.

Na Andreje Drannikova-Elingera bylo podáno trestní oznámení za diskreditaci ruské armády. Je obviněn ze zveřejnění symbolu míru a příspěvku ve znění „Třetí měsíc naprosto fašistické agrese proti bratrskému ukrajinskému národu. Její podpora neroste, ale nekonají se ani aktivní protesty. Mordor žije svým každodenním mordorským životem. Skřeti to jsou, skřeti…“

Demonstrace

Dne 20. července v Moskvě zadrželi Pavla Prochorova, který stál na Puškinském náměstí s plakátem „Krym, Doněck, Luhansk, Cherson, Záporoží jsou Ukrajina! Ne válce! Ne putinismu!"

Aktivista Andrej Trofimov, který byl zatčen v květnu 2022 a nachází se ve vazbě kvůli obvinění ze šíření fake news o ruské armádě a výzvám k extremistické činnosti, uskutečnil během dalšího soudního zasedání nápaditou protestní akci. Ukazoval papíry formátu A4 s nápisy „Putin je čůrák“ a „Ne válce“. Rovněž se chystal ukázat účastníkům zasedání plakáty „Sláva Ukrajině“ a „Svobodu Navalnému“.

Nikolaji Borisovovi z města Voroněž byla udělena pokuta ve výši 15 tisíc rublů (přibližně 3,5 tisíce korun) za protiválečný protest, který uskutečnil 7. července. Soud ho uznal vinným ve věci diskreditace armády, soudkyně udělila Borisovovi trest nižší, než je minimální sazba za tento přečin s přihlédnutím k tomu, že muž má malé děti. Na plakátě, se kterým Nikolaj demonstroval, bylo napsáno: „Tahle válka je na náš účet. Jsem proti válce. Vy tuhle válku máte zapotřebí?“

Dne 27. července policie zadržela Ivana Šurupova, který uskutečnil osamělý protest s plakátem „Mír Ukrajině. Svobodu Rusku. Jsem proti válce“. Později byl propuštěn, aniž by proti na něj bylo sepsáno trestní oznámení.

Dne 25. července byl v Iževsku u budovy městského zastupitelstva zadržen Fjodor Mjasnikov s plakátem „Ne válce“.

Odmítli bojovat

Soud ve městě Majkop (severní Kavkaz) uznal dělostřelce vinným z nesplnění rozkazu během mobilizace. V březnu 2023 voják během ranního nástupu na místní základně odmítl splnit rozkaz velitele, který ho posílal na Ukrajinu. Vyšetřovatelé uvedli, že profesionální voják tak učinil „demonstrativně“, což dle slov obžaloby „podkopalo autoritu velitele“.

Online protesty

Lékařka Jekatěrina Mikrjukovová z Moskvy 24. července zareagovala v chatu své budovy na výzvu složit se na ošetřovatelku pro ruského vojáka, který byl raněn na frontě na Ukrajině. Žena napsala, že mohl nebojovat a byl by zdravý. Zanedlouho Mikrjukovovou odstranili ze skupiny a screenshoty z chatu byly zveřejněny na provládních kanálech. Žena a její rodina začaly dostávat anonymní výhružky. Jekatěrina Mikrjukovová dobrovolně podala výpověď v práci a opustila Rusko.

Diverzní akce a sabotáž

Proti 16letému studentovi bylo zahájeno trestní stíhání podle paragrafu o výzvách k terorismu. Důvodem byly příspěvky, ve kterých vyzýval k podpalování vojenských správ. Policie tvrdí, že mladý muž v lednu vytvořil Telegram kanál, ve kterém „pěl ódy na záškodníky a vyzýval mládež, aby podpalovala vojenské správy“. Mladík byl zadržen a následně propuštěn pod podmínkou setrvání na území RF.

Ve Volgogradské oblasti byl programátor Pavel Magaljas obviněn z toho, že podpálil budovu městského zastupitelstva, soud ho odsoudil k 2,5 letům vězení. Policie uvedla, že muž v září 2022 hodil do budovy dvě láhve se zápalnou směsí, od té doby se nacházel ve vazbě.

Jižní okružní vojenský soud se bude zabývat případem podpálení vojenské správy. Učitel Boris Gončarenko a jeho známý Bogdan Abdurachmanov jsou obvinění z toho, v noci na 6. října 2022 hodili do dveří vojenské správy ve městě Gorjačij Ključ čtyři Molotovovy koktejly.

V případu podpálení dveří vojenské správy ve městě Berdsk v Novosibiřské oblasti byl zadržen Jevgenij Burago, muž čelí obvinění podle paragrafu Trestního zákoníku o ničení cizího majetku. Požár se rozšířil pouze na 0,5 čtverečního metru a uhasl během několika minut.