Přehled protiválečných protestů za 17. až 24. září 2023

Přinášíme informace o aktuálních protiválečných protestech v Rusku.

Město mluví

„Válka zabíjí Rusko“ a „Ne válce“ — kvůli těmto nálepkám soud udělil pokutu Alexandru Skorovovi z Moskvy, který byl zadržen počátkem září před budovou Státní Dumy. Čelil obvinění z diskreditace armády, soud mu nakonec vyměřil pokutu ve výši 50 tisíc rublů (téměř 12 tisíc Kč).

Roman Super na svém kanálu na Telegramu publikuje fotky protiválečných instalací a graffiti z různých ruských měst. Povětšinou se jedná o nápisy „Ne válce“, ale objevují se obsáhlejší poselství, například na jedné lavičce někdo napsal „BláZnovství. Ukrajině mír. Rusku svobodu od diktatury“ a na asfaltu byl vyveden nápis „Chceme mír. Zastavte válku“.

Protesty

Obyvatel Permu protestoval s plakátem „Ne válce! Každý život je důležitý“. Fotografii z akce zveřejnil 25. září Telegram kanál Perm 36,6

Ve městě Perm vyšel 21. září 77letý Viktor Gilin k sídlu místní správy s dvoustranným plakátem. Na jedné straně bylo napsáno „Mír je život, který má každý jen jeden“, na druhé citát V. Putina: „To je vlastně náš cíl, nerozdmýchávat tenhle vojenský konflikt, a naopak tu válku ukončit. O to snažíme a budeme se snažit i nadále“. Byl zadržen, ale po čase ho policie propustila.

Dne 21. září protestoval ve městě Saransk Sergej Marjin s transparentem „Svoboda slova. Ukrajina. Putin. Válka“. Policie ho nezatkla bezprostředně během manifestace, ale zapsala si jeho osobní údaje a později přijela přímo k němu domů. Marjin byl zadržen a převezen na policejní stanici. Aktivista byl zatčen již v březnu 2022 kvůli postu, ve kterém vyzýval k účasti v protiválečných akcích.

Dne 20. září Valerij Mankevič protestoval vedle obchodního domu v centru Permu s plakátem „# Sláva Ukrajině! # Ne válce! # Do prdele válku!“ Den nato k němu domů přijeli pracovníci speciálního oddílu pro potlačování extremismu a snažili se získat informace o jeho osobním životě. Později byl Mankevič převezen na policejní stanici č. 6, byl s ním sepsán protokol ve věci diskreditace armády, načež byl propuštěn.

Diverzní akce a sabotáž

Telegram kanál Baza bez určení zdroje uvedl, že 24. září kolem 7:00 někdo podpálil dvě pojistkové skříně nedaleko stanice Krymská v Krasnodarském kraji. Pachatel zapálil rovněž jednu rezervní skříň s napájecími články. Ohně si rychle všimli, ale žháři se podařilo skrýt se. Incident ovlivnil práci dvou vlaků osobní přepravy (Adler – Anapa a Petrohrad-Novorossijsk), které nebraly několikaminutové zpoždění.

Kvůli podezření z podpálení vojenské správy v Rostovské oblasti byli zadrženi dva lidé, uvedl týdeník Argumenty i fakty s odkazem na zdroj v FSB.

Jiné

Ve vesnici Pavlo-Fjodorovka v Přímořském kraji místní vytvořili „alej paměti“. 24. září se mělo uskutečnit její slavnostní otevření. Ovšem v noci neznámí pachatelé rozbili podstavce, popsali je a na betonu vyvedli nápis „Za děti Ukrajiny“.

Aktivista z Nižního Novgorodu Alexandr Gorelov dostal pokutu ve výši 40 tisíc rublů (asi 9,4 tisíce Kč) podle paragrafu o diskreditaci armády — na své auto umístil nápis „Ne válce“.

„Jsem Ukrajinec, sláva, sláva, sláva Ukrajině, jsem za Ukrajinu, naši zvítězí“. Za tento výrok, který dle slov policie pronesl ve dvě hodiny ráno na jakutském letišti, udělil soud Leonidu Buševovi z Jakutsku pokutu 30 tisíc rublů (asi 7 tisíc korun). 1. září ho uznal vinným z diskreditace armády.

Pronásledování

Soud zpřísnil obvinění 25leté Polině Jevtušenkové, která byla zatčena v červenci 2023 a obviněna z „přípravy k velezradě“ a podněcování terorismu. Týden po začátku plnocenné invaze do Ukrajiny dívka sdílela na svém instagramovém účtu odkaz na petici za impeachment Putina. Několikrát zveřejnila fotografie bankovek s protiválečnými nápisy a rovněž psala posty, věnované legii Svoboda Ruska. Poté, co byla v září minulého roku zahájena mobilizace, zveřejnila Polina návod pro vojáky, jak se nechat zajmout. FSB učinila závěr, že dívka svými posty „prováděla agitační činnost“ a „šířila propagandistické materiály, které vytváří pozitivní obraz Ozbrojených sil Ukrajiny“.

Sverdlovský soud města Bělgorod poslal do vazby 28letého Ilju Č. z Kaliningradu, který je podezřelý z podpálení instalace ve tvaru písmene „Z“. V cele zůstane minimálně do 19. listopadu. Mladík byl zatčen 19. září, „strážci pořádku“ jej odvezli do lesa a mučili, načež u něj doma během domovní prohlídky „objevili“ výbušniny. Ilja uvedl, že během bití mu policisté dávali do rukou věci připomínající granát a nálož. Právě tyto předměty nejspíš později našli při prohlídce.

Policejnímu podplukovníku ve výslužbě Viktoru Lavrenťjevovi z města Tomsk byla potvrzena pokuta ve výši 1 milion rublů (asi 235 tisíc Kč) podle paragrafu o „fake news“ o ruské armádě. Bývalý policista byl obviněn na základě postů na Facebooku o ostřelovaní porodnice v Mariupolu.

Soud se bude zabývat případem Michaila Žarikova, bývalého zaměstnance hokejového klubu v Nižním Novgorodě, který čelí stíhání podle rovnou tří paragrafů. Je obviněn z šíření fake news o armádě, obhajování terorismu a rehabilitace nacismu. Důvodem se staly jeho příspěvky na Instagramu a na síti VKontakte, Žarikov psal o činech ruských vojáků, výbuchu auta spisovatele Zachara Prilepina a roli sovětské armády během osvobozování Prahy.

Chostinský okresní soud v Soči udělil Maximu Markovovi pokutu 40 tisíc rublů (asi 9,5 tisíce Kč) za uveřejnění fotky s nápisem „Ne válce!“ na sociálních sítích.

Proti Nemeni Niksu Nejtanovi z Moskvy bylo zahájeno správní stíhání ve věci diskreditace ruské armády kvůli několika publikacím na sociální síti VKontakte. Mimo jiné napsal: „Lidi posílají na jatka a boří města pod heslem „svoje nenecháme na holičkách“.

Odmítli bojovat

V Přímoří soud odsoudil baptistu Vjačeslava Rezničenka ke dvěma letům a šesti měsícům otevřeného vězení, jelikož se odmítl účastnit válečných akcí na území Ukrajiny. U soudu se muž pokoušel dokázat, že je přívržencem křesťanského pacifismu, tudíž má právo účast ve válce odmítnout na základě náboženského přesvědčení.