Přehled protiválečných protestů za 22. až 29. května 2023

Přinášíme informace o aktuálních protiválečných protestech v Rusku.

Akce a výstupy proti válce

V Saratově aktivista Andrej Kalašnikov uspořádal osamělý protest v Den památky deportace Krymských Tatarů. Vyslovil se za ukončení války na Ukrajině, připomněl deportace kavkazských národů a požadoval osvobození politických vězňů.

V Astrachani se objevily protiválečné letáky s výzvou, aby se lidé oblékali v barvách ukrajinské vlajky. Nápisy na letácích zní: „Nejsi sám!“, „Nos modro-žluté oblečení!“, „Zelená stuha – jednotný symbol protestu“, „Ne zákazu barev!“

Veřejný činitel z města Perm Denis Galickij hodlá žalovat Ministerstvo obrany za agitační plakát „Za vítězství! Za pravdu!“ vyvěšený na Domě důstojníků. Odvolává se na zákon o užití úředního jazyka, který schválila Duma a jenž má „ochránit ruský jazyk před nadměrným užíváním cizích výpůjček“. „Zákon ukládá, aby v reklamě, včetně té sociální, byla používána výhradně ruština. Použití latinky v oblasti vyhrazené úřednímu jazyku je nepřípustné,“ zdůvodnil Galickij svůj krok.

V pondělí 22. května v Moskvě zadrželi občany Běloruska, Dmitrije a Julii Golovljovovy, kteří na sídlišti Čertanovo Severnoe pouštěli protiválečné bílo-modro-bílé balónky a drželi bílo-modro-bílou vlajku. Dmitrij Golovljov byl převezen na oddělení milice Vostočnoe Birjulevo, je obviněn z výtržnictví.

Dva hotely ve městě Krasnaja Poljana odmítly ke Dni Vítězství vyvěsit výzdobu a informovaly hosty, že zastávají „politiku neutrality“. Poslanec Státní dumy Alexandr Hinstein podal na obě zařízení udání. Starosta Soči rozhodl o vytvoření skupiny, která má prověřit veškerá veřejná místa a zkontrolovat, že jsou vyzdobena dle nařízení vlády.

Pouliční protesty

Novinář Roman Super zveřejnil na svém kanálu fotografie z různých regionů Ruska. Nápisy: „Válka je zlo“, „Putin je vrah“, „Dost bylo války“, „Nasrat na válku. Putina na popraviště“, „Ztratil se Mír! Byl krásný, hodný, veselý, všechny měl rád, nedělal neplechu. Hrál si jen na svém území, cizího se nedotkl. Mír dával klid a naději. Pomozte vrátit Mír domů!“, „Putin zabíjí Rusko“, „Putina do Haagu!“.

Projekt Kidmapping

V Rusku protiváleční aktivisté s podporou periodika „Novaja Gazeta Evropa“ a portálu „Skleník sociálních technologií“ vytvořili projekt Kidmapping, který pomáhá zjistit, kde na území Ruska, Běloruska a okupovaných oblastí Ukrajiny se nacházejí deportované ukrajinské děti.
Kidmapping spolu s médiem DOXA zveřejnily vyšetřování o tom, co se v Rusku děje s dětmi z Ukrajiny a kdo je zapojen do jejich deportací.

Diverze

V Orenburgské oblasti byl zadržen mladík, který dle slov policie plánoval podpálit vojenské správy a pojistkovou skříň na železnici. FSB tvrdí, že pracoval „pod vedením ukrajinských tajných služeb“. Policie proti němu zahájila trestní stíhání za přípravu atentátu.

Pokuty, správní a trestní řízení

Ve Vladimirské oblasti soud odsoudil aktivistu Ivana Kavinova k 3 letům vězení se zvýšenou ostrahou za zprávy o válce v Ukrajině na sítí Telegram. Kavinova vyšetřovali kvůli sedmi příspěvkům sdíleným v jednom z chatů, v nichž publikoval zprávy o mučení a násilí vůči ukrajinským civilistům.

Obžaloba navrhla trest 8 let odnětí svobody Igoru Baryšnikovovi, staršímu muži z Kalingradu, který navíc trpí rakovinou. V květnu 2022 zveřejnil na Facebooku příspěvky o Buče a Mariupolu. Lékaři se shodli, že Baryšnikov by neměl zůstávat ve vazbě a že nutně potřebuje operaci v Petrohradu. Z regionu ho ovšem odmítají pustit.

Důchodce Valerij Nikitčenko (73 let) z Petrohradu je obviněn z diskreditace armády kvůli svému soukromému webu valenik.ru. Pozornost policie vzbudila oznámení o konání protestů, fotky z demonstrací a rovněž „karikatury na podporu Ukrajiny“. Během domovní prohlídky Nikitčenkovi zabavili veškerou techniku.

Obyvatelka Orenburské oblasti (62 let) v otevřeném chatu na síti Viber vyzývala, aby lidé nepřebírali povolávací rozkazy od vojenské správy, za což dostala pokutu ve výši 15 tisíc rublů (4 tisíce Kč). Vyšetřovatelé vyhodnotili její výroky jako diskreditaci ruské armády.

Obyvatel města Čita Ivan Losev znovu dostal pokutu za svůj sen o prezidentovi Ukrajiny Zelenském. V prosinci 2022 Losev zveřejnil stories, ve kterém popsal svůj sen, za což byl pokutován. Poté mu byly uděleny ještě dvě pokuty za to, že o incidentu mluvil s médii. 22. května Losev dostal čtvrtou pokutu: zveřejnil screenshot z vysílání nezávislého kanálu Dožď, ve kterém mluvil o předchozích pokutách. Soud to vyhodnotil jako diskreditaci ruské armády.

Exministr zemědělství Archangelské oblasti dostal pokutu za fotku z přeškrtnutým Putinem. V dubnu vystřihnul fotografii Putina z časopisu, přeškrtnul ho a napsal na ni „vrah“. Foto pověsil na informační nástěnce ve vchodě obytného domu. Soud ho odsoudil za diskreditaci armády.

Alexeji Nečuškinovi, který zapálil svoje auto na znamení nesouhlasu s válkou, potvrdili předchozí rozsudek: 4 roky odnětí svobody. Čin byl klasifikován jako výtržnictví.

V Irkutsku vynesli rozsudek místní obyvatelce Kamelii Sliš za „fake news o armádě“. Žena byla odsouzena k 1,5 roku podmíněného trestu. Příčinou se staly publikace a sdílení příspěvku v kanálu na Telegram. Mezi nimi bylo i video, na kterém lidé v maskáčích popravují civilisty. „Ke sdílenému příspěvku jsem napsala komentář: Vrazi, hajzlové, mizerové,“ řekla Sliš novinářům.

Baškirského vojáka Marsela Kandarova odsoudili k 3 letům otevřené věznice. Marsel se 24. února 2022 octl na území Ukrajiny, ale zanedlouho z armády odešel a odjel domů.

V Kostromě bylo podáno trestní oznámení na místní Nataliju Tarasovovou. Na síti Vkontakte zveřejnila text „Otevři oči #NeVálce“ a odkaz na video „Do rakve za Ladu Granta. Chudoba je Putinova zbraň. Proč Rusové jedou bojovat?“

V jižních regionech Ruska pokračují represe podle paragrafu o diskreditaci armády. Portál Kavkaz.Realii přináší přehled nových případů.

V Dagestánu byla udělena pokuta Magomedu Saidbegovovi za protiválečné komentáře a Šamilju Džabrailovovi za publikaci videa s titulkem „Máme se radovat z ukrajinských vítězství?“ na Youtube.

Obyvatelka Vladikavkazu dostala pokutu 100 tisíc rublů (asi 27,5 tisíce korun) a byla jí nařízena nucená ambulantní léčba u psychiatra. Soud ji shledal vinnou z opakované diskreditace armády.

Pokutu 800 tisíc rublů (přibližně 219 tisíc korun) dostal obyvatel republiky Adygeja Igor Korotkov za sdílení protiválečného pořadu politika Vladimira Milova v chatu sdružujícím příznivce války.

Nikolaji Čalbajevovi z Čuvašska soud udělil pokutu 30 tisíc rublů (asi 8 tisíc korun) za diskreditaci armády kvůli komentáři u fotky ruského tanku na síti VKontakte: „Kolik ukrajinských dětí asi zabil?“

Obyvatel Norilsku stráví 7 dní ve vazbě kvůli příspěvkům na Facebooku. Sergej Kurilenko byl odsouzen za podněcování zášti, údajně publikoval „ponižující výroky“ na adresu vojáků, jejich matek a občanů Ruska. Muž zdůraznil, že jeho příspěvky měly za cíl podpořit jeho ukrajinské příbuzné.

Obyvatel Kostromy dostal pokutu 30 tisíc rublů (asi 8 tisíc korun) za zveřejnění protiválečného klipu ruské kapely „Nogu svelo“ (čs. „Křeč v noze“) k písni „Hymna odsouzenců“.

Autoři Youtube kanálu „Anastasija a Arsenij Otčijovi“, kteří vystupovali proti válce, dostali pokutu podle paragrafu o diskreditaci armády. Důvodem bylo video „Důležité. Jak se na 100 % vyhnout mobilizaci?“ Ve videu poměrně tvrdě vyzývají, aby lidé nechodili do války a neplnili příkazy o vraždění lidí.

Obyvatele Kerče Jegora Savčenka a Michaila Židkova zatkli na 15 dní kvůli proukrajinským graffiti. Provládní bloger zveřejnil video ze zatčení aktivisty, které provedlo 5 ozbrojených a maskovaných členů speciální jednotky.

Krasnojarský bloger Artur Markov dostal pokutu 30 tisíc rublů (asi 8 tisíc korun) za diskreditaci armády a byl donucen se omluvit na kameru. Mladíka zatkli začátkem dubna, ve svém streamu se vyjadřoval proti válce a sliboval, že jako reakci na proruské komentáře zapne ukrajinskou hudbu.

Sedm měsíců veřejně prospěšných prací a zadržení 5 % mzdy ve prospěch státu – takový trest navrhl žalobce pro Dianu Nefedovovou z Čeljabinsku. Žena je obviněná kvůli sdílení příspěvků o válce na Ukrajině, mezi nimiž byly i materiály opozičních médií Meduza a Mediazona.

Prověrky, zákazy, rušení

Cestující byla zadržena za to, že v letadle četla knihu v ukrajinštině. Dívka letěla z Moskvy do Vladikavkazu. Někdo ze spolucestujících ji udal a po příletu ji na letišti zadržela policie. Našla u ní odznáčky a samolepky s ukrajinskou vlajkou.

V karaoke-klubu ve městě Krasnodar někdo pustil píseň Věrky Serďučky s refrénem v ukrajinštině, návštěvníci se aktivně připojili a zpívali spolu s nahrávkou. Po této události starosta Krasnodaru nakázal kontrolu všech karaoke ve městě, aby se „podobný incident už neopakoval.“ Policie zahájila vyšetřování.

Básník z města Orel Alexandr Byvšev byl zanesen na seznam extremistů. Dříve byl obviněn z nabádání k terorismu kvůli zveřejnění protiválečných postů a básní na sociálních sítích. Byvšev začal psát texty na podporu Ukrajiny v roce 2014, v posledních letech čelil 4 trestním stíháním.