Přehled protiválečných protestů za 23. až 29. dubna 2023

Přinášíme informace o aktuálních protiválečných protestech v Rusku.

Památka zemřelých v Umani

Památníky ukrajinských kulturních činitelů a obětí politických represí se od samého začátku války staly místy, kam Rusové po celé zemi přicházejí uctít památku ukrajinských civilistů, již zahynuli v důsledku ruského ostřelování.
28. dubna večer, v den masivního raketového útoku na ukrajinská města, při němž podle aktuálních zpráv zahynulo 23 lidí poté, co raketa zasáhla obytný dům ve městě Umaň, obyvatelé Moskvy znovu zřídili místo paměti u památníku spisovatelky Lesji Ukrajinky. Později byla u památníku zadržena Julia Petrovová. Důvodem zadržení se dle slov aktivistky stala tabulka „Můžete nám sebrat kytky, ale paměť neseberete“, kterou přinesla k památníku.

Po 28. dubnu se pamětní místa objevila také ve městě Joškar-Ola, Vologda a Iževsk.

Kultura a umění

Proti frontmanovi skupiny „Neschastnyj sluchaj“ (pozn.: čs. "Nešťastná náhoda") Alexeji Kortněvovi bylo zahájeno trestní stíhání za urážku představitelů zákona (319 TZ RF). V únoru údajně ukázal prostředníček policistům, kteří předčasně ukončili koncert skupiny pod záminkou zakouřenosti sousední budovy. Kortněv je odpůrcem války a jeho koncerty jsou pravidelně rušeny.

Poslední představení s účastí Liji Achedžakové, naplánovaná na 26. a 27. dubna ve Státním divadle v Moskvě, byla zrušena jakoby „z technických důvodů“. Dříve byly odvolány inscenace hry "Pohádky" o posledním andělovi režiséra Andreje Mogučije v Petrohradu a sám režisér byl odejit z pozice uměleckého ředitele Velkého dramatického divadla.

Povídka Leonida Kaganova "Kopí" získala první ocenění v kategorii „internetová publikace“ od největšího portálu ruského fantasy "Fantlab" (Laboratoř fantasy). Potom si ovšem čtenáři všimli, že první písmena prvních slov povídky skládají dohromady heslo „Sláva Ukrajině“. Následně uživatelé portálu, již pro povídku hlasovali, začali dostávat zprávy od úřadů, v nichž byli vyzýváni, aby svou volbu změnili. Poté zmizela možnost zobrazit hodnocení daného díla, hlasovat pro něj, načež byla povídka nadobro vyškrtnuta ze seznamu laureátů.

Malé dramatické divadlo v Petrohradě o měsíc posunulo představení "Hamlet" a "Úklady a láska" s účastí Danily Kozlovského. Vedení divadla uvedlo, že doufá, že se představení nakonec přeci jen uskuteční. V půlce dubna začala prokuratura hru prověřovat na základě udání za „diskreditaci“ armády, jelikož umělec po vypuknutí války odjel do USA a vyzýval spoluobčany, aby chodili na demonstrace.

V Petrohradě se objevila dvě díla pouličního umělce BFMTH. Nesou názvy "Předvolební plakát" (text: "Země je velká, „Z“eminy je dost pro všechny") a Moskvě (text: "Vlastirez", pozn.: ruský název "Děržavčina" odkazuje ke slovům „děržava“ – stát a ržavčina - rez)

Izmajlovský soud v Moskvě udělil pokutu 35 tisíc rublů (asi 9 tisíc korun) cukrářce Anastasiji Černyševové za výrobu dortů s protiválečnými nápisy. Černyševová byla shledána vinou v diskreditaci ruské armády. Den před tím k ní vtrhli policisté a převezli ji na stanici. Policie se cukrářkou a jejími dorty začala zabývat po publikaci ultrakonzervativního televizního kanálu Cařihrad.

Trestní stíhání

Vyšetřovací výbor ukončil vyšetřování případu více předsedy Memorialu Olega Orlova. O tomto procesu jsme se zmiňovali již v digestu z 17.-23. dubna 2023. Momentálně se Orlov nachází na svobodě pod příslibem setrvání v zemi, hrozí mu až 3 roky odnětí svobody podle paragrafu o „opakované diskreditaci“ armády. Příčinou stíhání se stal post na Facebooku. Lidskoprávní aktivista v něm napsal: „Krvavá válka, kterou rozpoutal Putinův režim na Ukrajině, to není jen masové zabíjení lidí, masová devastace infrastruktury, ekonomiky a kulturních památek této skvělé země. Není to jen podkopání základů mezinárodního práva. Je to také nesmírně těžký úder pro budoucnost Ruska.“

Obžalovanému z „fake news“ o ruské armádě kvůli rozhovoru pro Radio Svoboda bylo zpřísněno obvinění. Jurij Kochovec se v létě 2022 zúčastnil pouličního průzkumu Radia Svoboda. „Lingivstická expertíza“ odhalila, že Kochovec prý „šířil fake news o armádě z důvodů politické, ideologické, rasové, národnostní nebo náboženské zášti.“ Nyní mu hrozí trest do výše 10 let vězení.

Obyvatel Jekatěrinburgu nazval 11letého chlapce v čepici s písmenem Z „blbečkem“ a řekl mu, aby „si tu čapku strčil do prdele“. Incident byl nafilmován na video. Druhý den muže zadržela zásahová jednotka a objevilo se video, ve kterém se omlouvá na kameru. Nejdříve ho obvinili z přestupku „drobné výtržnictví“, ale poté proti němu bylo zahájeno trestní stíhání. Nyní mu hrozí až 5 let odnětí svobody.

Soud shledal Sergeje Vedel‘a (Klokova), bývalého technika Ministerstva vnitra, vinným z šíření „fake news“ o ruských ozbrojených silách. Hrozí mu 7 let vězení. Soud vyhodnotil jako veřejný jeho telefonní hovor s přáteli a kolegy, který odposlouchávala policie. Příslušníci ozbrojených sil při jeho poslechu, dle slov obžaloby „pociťovali úzkost, strach a pocit nechráněnosti ze strany státu.“

Jedna z prvních figurantek případů spojených s „fake news“, důchodkyně z města Seversk Marina Novikovová, dostala pokutu 1 milión rublů (asi 273 tisíc korun). Dříve požádala soud, aby jí vyměřil reálný trest, protože nemá peníze na zaplacení pokuty. Byla souzena za publikace v kanálu na Telegram "Pravda města Seversku". „Udělala jsem všechno, co jsem mohla, aby mě uslyšeli mí spoluobčané a udělali správnou volbu, postavili se na stranu dobra a světla. Udělala jsem všechno, co jsem mohla, aby se moje vnučka nemusela stydět za svoji babičku,“ řekla Marina u soudu během svého závěrečného slova.

Soud poslal obyvatele Moskevské oblasti Andreje Kizevaltera do psychiatrického zařízení za to, že polil barvou plakát s písmenem Z na Kulturním domě v Možajsku. Byl shledán vinným podle paragrafu o vandalismu. Soud ho zprostil reálného trestu, ale stanovil, že se musí podrobit „nucené psychiatrické léčbě ve zdravotnickém zařízení, jež poskytuje psychiatrickou pomoc v stacionárních podmínkách“.

Studenti zdravotnické školy v Tverské oblasti spálili ruskou vlajku. Nyní je hledá policie. Bylo zahájeno trestní stíhání za „hanobení vlajky“.

Trestní oznámení, prohlídky, zatčení

Na předsedu Uralského Memorialu byla sepsána dvě trestní oznámení za diskreditaci armády. Policie přijela k historikovi domů brzy ráno a převezla ho na stanici. Důvodem se staly příspěvky o válce v Ukrajině na webových stránkách organizace. Předtím si útvar Orenburské kozácké vojsko stěžoval na použití slov „vpád“ a „agrese“ v souvislosti s činností Ruska.

Ilja Poležajev vyšel v Petrohradě na protest s plakátem: „Občané, požádejme společně, aby byla zastavena válka, která nás utápí v násilí.“ Muže zadrželi a převezli na stanici. Bylo proti němu sepsáno trestní oznámení za „diskreditaci ozbrojených sil.“

V Soči bylo na místního podáno trestní oznámení za „diskreditaci“ armády. V chatu nazval válku válkou a také citoval vyšetřování Fondu boje s korupcí Navalného o tom, čeho se bojí Putin.

Dva mladí lidé z města Tula dostali pokutu ve výši 30 tisíc rublů (asi 8 tisíc korun) podle paragrafu o diskreditaci armády za výkřiky „Sláva Ukrajině“.

„Svět bez války, Rusko bez Putina!“ S takovým plakátem dnes na Něvském prospektu v Petrohradě zadrželi Jelenu Abramovovou.

Vyšetřovali syna, pokutu dostala matka: učitelka z Krasnojarského kraje byla uznána vinnou z podněcování nenávisti. Na sociálních sítích sdílela příspěvky syna, který odjel z Ruska do zahraničí. Podle rozhodnutí soudu, publikovaného na webu, je řízení s učitelkou Karejevovou spojené s dřívějším vyšetřováním jejího syna.

Ve městě Naberežnyje Čelny byli zadrženi chlapci ve věku 14, 15 a 18 let podezřelí z podpálení pojistkové skříně. Bylo proti nim zahájeno stíhání podle paragrafu o „úmyslném poškození majetku“ a „záškodnictví“. 14letý a 15letý chlapec jsou na svobodě pod slibem setrvání na území, 18letého chlapce zatkli.

V Ufě neznámý polil pamětní desku místního vojáka, jenž zahynul v Ukrajině. Policie se snaží najít pachatele.

Na Alexandra Rybalka bylo podáno trestní oznámení za „diskreditaci ozbrojených sil“. Muž nesl plakát se slovem „Mír“.

Mobilizace

V Bělgorodské oblasti ve městě Alexejevka bylo 27. dubna v příkopě objeveno tělo mobilizovaného Ilji Běljajeva z Leningradské oblasti. Ilja sloužil na základně č. 02511. Vyšetřovatelé tvrdí, že jednalo o sebevraždu. Zesnulý údajně vyhodil sám sebe do povětří granátem.

Od počátku mobilizace do konce dubna 2023 ruské vojenské soudy zaregistrovaly 1064 případů neposlušnosti vojáků a odmítnutí plnění rozkazů. Přes 90 % z nich se spojeny se svévolným opuštěním základny během mobilizace. Většina podobných případů končí podmíněným trestem a mobilizované znovu posílají na frontu.