Přehled protiválečných protestů za 30. prosince 2023 až 5. ledna 2024

Přinášíme informace o aktuálních protiválečných protestech v Rusku.

Město mluví

V ruských ulicích se nadále objevují zelené stužky – protiválečný symbol, který se začal uplatňovat po začátku velké invaze na Ukrajinu v únoru 2022.

Demonstrace, osamělé protesty, protiválečné akce

Manželky a matky mobilizovaných vojáků uspořádaly akce v Moskvě a Petrohradě. Ženy položily květiny k věčnému ohni u památníku padlých vojáků a poté část z nich protestovala s transparenty – požadovaly demobilizaci, která by umožnila jejich blízkým návrat domů.

Alexandr Pravdin (73 let) z obce Siverskij v Leningradské oblasti roztáhl na ulici žluto-modrý transparent s nápisem „Vy, střelení, ještě toho nemáte dost?!“ Kromě toho zveřejnil fotky plakátů s nápisy „Raz, dva, tři, *****, táhni!“ a „Co to ti blázni vyvádí, bombardují města, špína“. Aktivista pravidelně pořádá osamělé protesty s protiválečnými transparenty, nejednou se dostal do konfliktu s policií.

Represe

Kněz Alexej Uminskij byl zbaven funkce správce chrámu a dostal zákaz sloužit bohoslužby. Na mších se modlil za mír a netajil se svým pacifistickým přesvědčením, rovněž kritizoval církev za podporu války. Novým správcem chrámu Svaté Trojice v Moskvě, kde otec Alexej sloužil více než 30 let, byl jmenován provládní duchovní Andrej Tkačev, jenž otevřeně podporuje válku.

Dne 25. prosince dostal Dmitrij Ščťagin z Jakutska pokutu 15 tisíc rublů (asi 4 tisíce Kč) podle paragrafu o diskreditaci armády. Na výslechu u vojenského komisaře prohlásil, že Rusko je „agresor, ozbrojené síly Ruské federace protizákonně zaútočili na Ukrajinu, Rusko jsou okupanti, ruská armáda likviduje civilisty“. Soudkyně mu snížila minimální sazbu za daný přestupek (30 tisíc rublů – asi 7,5 tisíce Kč) s ohledem na „konkrétní okolnosti případu, Ščťaginovi osobní charakteristiky a mladý věk“.

Tři obyvatelé města Vladimir zveřejnili na svých osobních účtech protiválečné příspěvky. 27. listopadu byla Antonu Běljajevovi, Maximu a Vadimu Kancedalovi udělena pokuta ve výši 30 tisíc rublů (asi 7,5 tisíce Kč) za diskreditaci armády.

Dmitrij Pechtělev z Moskevské oblasti strhával nálepky s písmenem Z s aut. V březnu 2023 dostal pokutu za diskreditaci armády, nyní je stíhán za vandalismus a ničení cizího majetku, nachází se ve vazbě.

V listopadu 2023 Sergej Miller ze Pskova protestoval s transparentem „Jsem občan /vlajka Ruska/, Putin je vrah a já podporuji Ukrajinu“. 10. prosince mu soud udělil pokutu 100 tisíc rublů (asi 26 tisíc Kč) podle paragrafů o diskreditaci armády a porušení pravidel organizace veřejné události. Sergej rovněž oznámil, že sociální síť VKontakte jeho protiválečné příspěvky smazala.

Marina Tarabajevová z Orenburgské oblasti se vyjádřila v chatu pro rodiče studentů gymnázia ke sbírce na podporu ruských vojáků následovně: „Co se týče sbírky pro účastníky speciální vojenské operace, celá naše rodina je proti operaci!!! Podporujeme Ukrajinu. Sláva Ukrajině! Hrdinům sláva!!!“ Za to dostala pokutu ve výši 30 tisíc rublů (asi 7,5 tisíce Kč) podle paragrafu o diskreditaci armády. Marina odmítla přiznat vinu a uvedla, že jen vyjádřila vlastní názor.

Předseda kazašské komunity v Moskvě Polat Džamalov zveřejnil na Facebooku fotku dokumentu, který měla údajně poslat náměstkyně ministerstva financí Irina Okladnikovová vicepremiérovi Dmitriji Grigorenkovi. Dle tohoto dokumentu ve válce s Ukrajinou jen do srpna 2022 zemřelo 48 759 ruských vojáků. V září 2023 bylo proti Džamalovovi zahájeno stíhání ve věci šíření fake news.

Vesnický učitel, který nyní pobývá za hranicemi Ruska, popsal médiím, jakým represím čelil kvůli svému přesvědčení. Mluvil s žáky o válce, vylepoval letáky, vytvářel protiválečná graffiti, vyzýval ke vstupu do legie Svoboda Ruska a k „podkopávání Ruska zevnitř“. U učitele se konaly domovní prohlídky a neoficiální výslechy, poté přišel o práci. V současnosti čelí třem trestním stíháním.

V Krasnodarském kraji tajemník krajské pobočky Komunistické strany Ruské federace Jurij Spirin zveřejnil na síti Odnoklassniki video. Jednalo se o sled fotek zničených ukrajinských měst podbarvený protiválečnou básní. Muž dostal pokutu ve výši 40 tisíc Kč (asi 10,5 tisíce Kč) za diskreditaci armády.

Dmitrij Paskejev ze Sverdlovské oblasti psal na síti Vkontakte protiválečné komentáře. Bylo proti němu zahájeno stíhání ve věci diskreditace armády a dostal pokutu ve výši 40 tisíc rublů (asi 10,5 tisíce Kč). Citujeme úryvek z jednoho z vyjádření, za něž byl stíhán: „Tato válka je nesmyslná, nikdo ji nepotřebuje, nepřináší nic dobrého a žádné výdobytky ani přinést nemůže. Jenom zemřelo hodně mladých kluků a jejich matkám poslali místo synů železné odznaky, toť vše.“

Kvůli komentářům na sítích je stíhána rovněž Natalja Dmitrijevová z Astrachaňské oblasti, která napsala, že „válku nerozpoutali civilisté, a dokonce ani Zelenskij“, a Pavel Sysojev. Oba dostali pokutu 30 tisíc rublů (asi 7,5 tisíce Kč) za diskreditaci armády.

Památníky

Dne 30. prosince lidé přinesli květiny k památníku obětí politických represí v Novosibirsku, aby uctili památku Ukrajinců, již zahynuli při ruskému útoku 29. prosince. Spontánní pietní místa vznikla rovněž v parku Divadla mladých diváků v Petrohradě, u památníků Tarase Ševčenka v Omsku a Lesji Ukrajinky v Moskvě.

Diverzní akce

V Čeljabinské oblasti byl zadržen muž, o němž policie tvrdí, že se na pokyn ukrajinských tajných služeb pokoušel o diverzi v objektu ruského ministerstva vnitra. Kromě toho je obviněn z požárů na železnici v Dagestánu z roku 2023.

Jiné

Ukrajinským uprchlíkům, kteří se dostali na ruské území, často pomáhají dobrovolníci, musí to ovšem dělat tajně. Některé aspekty této práce popsal aktivista, který si již nachází mimo Rusko. V době, kdy pomáhal Ukrajincům, ho hledala policie.

Ve městě Veliký Novgorod se v okně bytu objevil svítící nápis „Sláva Ukrajině“. Proti majiteli bytu bylo zahájeno stíhání. Ten se brání, že svítící nápis ovládal pomocí wifi a mělo na něm být napsáno „Šťastný nový rok“, někdo ho ale změnil. Několik dalších lidí, kteří používali stejný ovládací program, potvrdili, že se jim stalo to samé.