Přehled protiválečných protestů za 8. až 14. října 2023

Přinášíme informace o aktuálních protiválečných protestech v Rusku.

Město mluví

Znaky protestu proti válce se objevily v Petrohradu, Jekatěrinburgu, Moskvě, Ivanově, Permu, Chabarovsku a Irkutsku.
Mezi nápisy byla například tato hesla: Mír světu, Za mír na celém světě, Nechoď na vojenskou správu, za nedostavení se je jen pokuta, Ne válce, oZtuda, Květiny místo kulek, Ukrajině mír, Rusku svobodu.
V jednom z měst někdo vyvěsil letáček se slovy: Potřebujeme hrdiny, jejichž zbraněmi jsou dobro a láska. Lidé, kteří můžou všechno změnit, jsme já a ty, tvoji přátelé a tvoji sousedi. Neboj se. Nejsi sám. Dělej něco. Ne válce!

V Sverdlovské oblasti se objevily letáky hnutí Vesna, které hlásají Vraťte vojáky domů. Letáky proti novým pravidlům povolávání do armády a s důležitými informacemi o mobilizaci šíří aktivisté tohoto hnutí po celém Rusku.

Represe

Dne 9. října policie provedla domovní prohlídku u aktivistky z města Uljanovsk Poliny Piskijevové. Ženu společně s manželem a dítětem převezli na Vyšetřovací výbor, později proti ní bylo zahájeno trestní stíhání ve věci extremismu, důvodem se stalo vylepování letáků hnutí Vesna.

Univerzity v pohraničním Bělgorodu vyžadují od studentů, aby podávali stížnosti na protiválečné příspěvky a skupiny s publikacemi, které „diskreditují armádu“. Předsedové ročníků budou mít povinnost nahlásit, kolik lidí si stáhlo speciální aplikaci nebo použilo chat bota „Kyberdružina“.

Proti Iljovi Chrapko z Petrohradu bylo za jediný den sepsáno 15 trestních oznámení ve věci diskreditace armády kvůli jeho protiválečným příspěvkům na sociální síti VKontakte.

Tři vojáci z různých regionů byli vojenským soudem odsouzeni ve věci „fake news“ o armádě. Jedná se o Alexeje Orlova z Chabarovského kraje, Dmitrije Stronova z Karélie a vojáka z Murmanské oblasti, jehož totožnost není známá. Podrobnosti zatím chybí.

Proti bývalému městskému zastupiteli Alexeji Gorinovovi, který byl již dříve odsouzen za svůj protiválečný postoj, bylo zahájeno nové trestní stíhání, tentokrát ve věci ospravedlňování terorismu. Sám Gorinov to vysvětluje tím, že jeho předchozí rozsudek v případu o válečných „fake news“ byl nepřesvědčivý.

Dvě trestní stíhání byla zahájena proti Sergeji Bakanovovi z Rjazaně na základě tří protiválečných tweetů a jednoho příspěvku na síti VKontakte. Za tweety je stíhán ve věci „diskreditace“ a za příspěvek (v němž srovnal ruskou armádu s nacisty) za rehabilitaci nacismu. Policie u něj doma provedla prohlídku.

V Moskvě FSB zadržela přímo během výuky studentku Ruské technologické univerzity Adeliju Valliulovovou a převezla ji na velitelství FSB na Ljubjance. Dívka vypověděla, že důvodem byly její protiválečné publikace a že má být stíhána za „diskreditaci“ armády.

Oleg Pronin z Petrohradu byl poslán do vazby kvůli dvěma graffiti na městských budovách. Vyšetřovatelé tvrdí, že je Oleg vytvořil „na znamení lásky a úcty“ k Ozbrojeným silám Ukrajiny. U Olega doma policie prý objevila střelivo.

Maxim Jusov z města Rubcovsk v Altajském kraji dostal pokutu ve výši 30 tisíc rublů (asi 7,5 tisíc Kč) podle paragrafu o diskreditaci armády. Na sítí Odnoklassniki zveřejnil fotku výkresu s nápisem „Ná válce“. Již dříve soud uložil Jusovovi pokutu ve stejné výši za fotku auta s nápisem „Ne válce“, jež zveřejnil na Telegramu.

Metodik Centra tatarské kultury v Joškar-Ole Ramaj Juldaš dostal výpověď kvůli svým protiválečným názorům a aktivismu v národním hnutí Tatarů a Marijců. Dříve po něm Ministerstvo kultury požadovalo vysvětlení, proč se zúčastnil akcí věnovaných politickým represím, a ředitelka centra ho žádala, aby na sociální sítě nepsal politické příspěvky.

Vyučující akademie ve městě Sverdlovsk Ivan Zolotov dostal výpověď za báseň Alexandra Galiče, kterou zveřejnil na síti VKontakte. Verše se týkaly lidí, kteří uzurpují moc a památku vítězství ve Velké vlastenecké válce. Udal ho jeho kolega. Kromě toho byla proti Zolotovovi zahájena dvě správní řízení ve věci diskreditace ruské armády.

Autor street artu „ZneRUctění“ Philippenzo (Filipp Kozlov) opustil Rusko kvůli trestnímu stíhání. V červenci byl zatčen na letišti po návratu z Gruzie a bylo mu uloženo dvakrát 15 dní ve vazbě. V září se u něj uskutečnila domovní prohlídka z důvodu vandalismu „řízeného politickou nenávistí“.

Policie zatkla jakutského protiválečného aktivistu Ajchala Ammosova, který se nyní nachází v Kazachstánu. Hrozí mu vyhoštění do Ruska. V srpnu 2022 Ajchal pověsil protiválečný plakát na střechu bazénu ve městě Jakutsk a nahrál video s protiválečným vzkazem. Bylo proti němu zahájeno trestní stíhání ve věci diskreditace armády a pátrala po něm policie. Ammosov odjel do Kazachstánu v prosinci 2022.

Advokát Ilja Novikov čelí trestnímu stíhání za velezradu. Od roku 2021 žije v Kyjevě, ruská policie tvrdí, že působí v ukrajinské domobraně a účastní se bojů.

Policie zahájila trestní stíhání proti kazaňské aktivistce a novinářce portálu Activatica Julii Fajzrachmanovové za „veřejné výzvy k teroristické činnosti“ a „veřejné schvalování terorismu“. Julia nyní žije v Turecku a potvrdila, že její příbuzní v Rusku jsou podrobováni výslechům. Aktivistka se domnívá, že důvodem stíhání je její vystoupení na půdě Europarlamentu v lednu 2023, v němž vyzvala Tatary, aby aktivně vystupovali na podporu Ukrajiny.

Aktivistu Alexandra Pravdina (73 let) z obce Siverskij zadržela policie a vyslýchala ho ohledně protiválečného Telegram kanálu Siverská vrána. Pravdin demonstroval na podporu své manželky, kterou již dříve obvinili z útoku na policistu a poslali do psychiatrické léčebny. Sám Pravdin dříve čelil stíhání za „podněcování nenávisti nebo nepřátelství“.

Vyučující Petrohradské lékařské univerzity Viktor Kornijenko dostal výpověď na základě udání kolegyně. Kornijenkova bývala spolužačka se s ním pohádala po telefonu a napsala na něj udání poslankyni Dumy Janě Lantratovové. V něm popisuje, že Kornijenko „diskredituje ruskou vládu a ozbrojené složky a rovněž pomáhá Ozbrojeným silám Ukrajiny“. 60letý Kornijenko pětkrát získal ocenění pro nejlepšího pedagoga.
Autora sportovního Youtube kanálu „Bojevyje botaniki“ („Bojovní šprti“) hledá policie. Jevgenij Kirillov čelí trestnímu stíhání podle paragrafu o „fake news“ o ruské armádě. Jeho kanál má více než 700 tisíc sledujících, ve svých videích Kirillov několikrát odsoudil invazi Ruska na Ukrajinu a kroky ruské vlády, vyjádřil podporu svým divákům z Ukrajiny.

Osamělé protesty a protiválečné akce

V lázeňském rajónu města Pjatigorsk proběhl protiválečný protest. Mladík stál na náměstí s transparenty „Nelži sám sobě. Válka znamená smrt“ a „Ne válce“.

Dne 7. října se v centru Novosibirsku uskutečnila série osamělých protestů. Aktivisté požadovali osvobození politických vězňů, mimo jiné novinářky Mariji Ponomarenko a bývalého gubernátora Chabarovského kraje Sergeje Furgala.

Taťjana Sičkarjovová a Jekatěrina Mistrjukovová umístili k památníku ukrajinského spisovatele Tarase Ševčenka v Petrohradě tabulku „Památce obětí ostřelování ukrajinského území“ a květiny. Byly zadrženy. Advokáta k oběma ženám pustili až po řadě telefonátů na policii.

Aktivista Dmitrij Kuzmin, kterého dříve vyloučili z univerzity za protiválečnou pozici, protestoval v centru města u Kazaňského chrámu s transparentem „Táhni, Babylone“ (verš z nové písně Borise Grebenščikova, který byl v Rusku prohlášen za zahraničního agenta). Aktivistu zadrželi. Kuzmin studoval na fakultě dějin a sociálních věd Gercenovy ruské státní pedagogické univerzity, a ještě dříve na Historickém institutu Petrohradské státní univerzity. Byl spolu se spolužáky vyloučen za údajné odsouzení studenta, který zemřel ve válce. Za protiválečné názory dostal výpověď i jejich profesor Michail Bělousov.